İHA - İnsansız Hava Aracı Pilotu olarak yeni bir kariyere hazır mısınız ?

Rudder Havacılık
kuruluşu olan: Milli Eğitim Bakanlığı ruhsatlı " Özel İHA AKADEMİ İnsansız Hava Aracı Pilotu Yetiştirme Kursu "  ile  İHA0 ve İHA1 kategorilerinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından TR-İHA-E-13 lisans numarası ile yetkilendirilmiş eğitim programları ile SHGM ve MEB onaylı eğitimler vermekteyiz.

İHA0 eğitimimiz 0 – 4 kg tüm cihazları kapsamakta olup 2 gün ve toplam 16 saatten,
İHA1 eğitimimiz 0 – 25 kg tüm cihazları kapsamakta olup 4-5 gün ve toplam 32 saatten oluşmaktadır. 

SHGM tarafından belirtilen eğitim konularını ve sürelerini aşağıda bulabilirsiniz. Eğitimin son kısmında ise SİMÜLASYON ve ek olarak hava koşulları ve alanın uygun olması halinde UYGULAMALI UÇUŞ eğitimi yapılmaktadır.


Kurumumuzca teorik eğitime ek, ücretsiz verilen simülasyon ve pratik uçuş eğitimi sırasında:
İHA Temel Pratik Uçuş Eğitimi,
- Uçuş Hazırlık,
- Drone ile uçuş tecrübeleri,
- Uçuş sırasında karşılaşılan sorunlar konularında ek dersler verilmektedir.

Eğitimleri başarı ile tamamlayan katılımcılara Milli eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı cep kullanımı için ehliyet büyüklüğünde sertifika tanzim edilmekte olup, bu belge ile ömür boyu geçerli bir sertifikasyona ve donanıma sahip olunmaktadır..

En önemli kısım
 ise alınacak olan teorik dersler ve pratik eğitim ile doğru İHA - İnsansız Hava Sistemine, platformuna karar vermek için yeterli bilgi ve donanıma sahip olunmasıdır.


SHGM Mevzuatına
 göre eğitimimizin amacı: 
İHA0 ve İHA1 kategorisindeki hava araçlarını ticari amaçla kullanacak pilotlar, İHA sisteminin üreticisi, yetkili temsilcisi, üniversiteler, teknolojik araştırma geliştirme çalışması yapan merkezler veya Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonları tarafından verilen eğitimleri görmüş ve sertifika almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Bu eğitimleri tamamlayan adaylar ticari olarak uçuş yapabileceğine dair lisans almaya hak kazanır maddesidir.


Eğitimler için gerekli belgeler: ( *** Eğitim Başlangıcından 2 gün önce tamamlanmalıdır. )
1- Vesikalık fotoğraf ( 2 adet )
2- Kimlik fotokopisi
3- Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden alınabilir. )
4- İkametgah ( Yerleşim Yeri Belgesi – E-Devlet üzerinden alınabilir. )
5- Sürücü olur gereksinimlerini karşılayan sağlık raporu.
6- Öğrenim Durum Belgesi ( E-Devlet üzerinden alınabilir. )
Yukarıda belirtilen belgeleriniz ile eğitim ve sertifika işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitimin İçeriği :  İHA0 - İHA1
Ders
No
İçerik İHA0 İHA1
01- İHA TANITIM 1 Saat 2 Saat
02- HAVACILIK KURALLARI 2 Saat 3 Saat
03- HAVA ARACI, UÇUŞ DİNAMİĞİ VE UÇUŞ PRENSİPLERİ 2 Saat 4 Saat
04- GENEL METEROLOJİ BİLGİSİ 1 Saat 2 Saat
05- HAVA TRAFİK KONTROL (ATC) USULLERİ VE HAVACILIK FREZYOLOJİSİ 1 Saat 2 Saat
06- UÇUŞ OPERASYON 2 Saat 4 Saat
07- KUMANDA EDİLEBİLİR SİSTEMLER 1 Saat 2 Saat
08- İTKİ SİSTEMLERİ 1 Saat 2 Saat
09- AVİYONİK SİSTEMLER 1 Saat 3 Saat
10- KONTROL, BAKIM ONARIM 2 Saat 4 Saat
11- UÇUŞ EĞİTİMİ 2 Saat 4 Saat
TOPLAM       16 Saat       32 Saat

ÖNEMLİ BİLGİLER:
*** SHGM 5 Temmuz 2021 yılı itibari ile İHA Eğitim kuruluşlarında MEB’e bağlanma zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır. Kurumumuz bu isterleri yerine getirmiş ve SHGM Yetkili Eğitim kurumları listesinde, “Özel İnsansız Hava Aracı – İHA Akademi Özel İnsansız Hava Aracı Pilotu Yetiştirme Kursu” kurum ismi ile; kuruluş tarihine göre: SHGM: İHA - TR-13, MEB: 99993634  lisans numarası ile yer almaktadır. İlgili duyuruya YETKİLİ UÇUŞ OKULLARI linkinden ulaşabilirsiniz.

*** İHA Eğitimlerinin 17.06.2021 tarihi itibari ile YÜZ YÜZE / FİZİKİ olarak verilmesi zorunlu kılınmıştır. Online eğitim uygulanmamaktadır. Bu eğitim ile alınan sertifikalar geçersiz sayılacaktır. İlgili duyuruya linkinden ulaşabilirsiniz.

*** MEB süreci ile birlikte, MEB onaylı kurs bitirme sertifikası zorunlu hale getirilmiştir. Eğitim sonunda İHA Kayıt Sistemine SHGM lisansı, ehliyeti olsa dahi; MEB sertifikası bulunmayan kişilerin İHA PİLOT kayıt başvuruları SHGM tarafından onaylanmayacaktır.

*** MEB’e bağlı kurumların; teorik ve uygulama derslerini ruhsat aldıkları ilde/ilçede kendi eğitim salonlarında verme zorunluluğu bulunmaktadır. Bir dönem ( Örn: 1 Ay ) içerisinde açılan kursların tamamlanması ertesinde sertifika alınabilmesi için aynı ilde MEB tarafından yapılacak sınavlara, katılımcıların katılması mecburiyetini getirmiş bulunmaktadır.

*** Sınavların MEB tarafından ilgili ayın son hafta sonu yapılması planlanmaktadır. Sınava girecek öğrencilerin 7-10 gün önce evraklarını tamamlamış ve MEB’e ilgili eğitim kurumu tarafından kayıt edilmiş olması gerekmektedir. İlgili yazıya Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Sınav Yönelgesi  linkinden ulaşabilirsiniz. Gerekli isterlerin yerine getirilmemesi sonucunda MEB sınavı erteleme hakkını saklı tutmaktadır.

*** SHGM 'lüğünce yapılmış olan duyuruya göre eğitim takviminin ( başlangıç - bitiş ), katılacak kişilerin TC kimlik numaraları ile e-mail adres ve GSM telefonlarının eğitim tarihinden 2 iş günü öncesi eğitim yapılacak salon adresi ile SHGM’ye bildirilmesi gerekmektedir.


  İHA / DRONE EĞİTİM TARİHLERİ  


Yukarı Git
Arama: Ara