İHA - TİCARİ PİLOT ADAYLARININ DİKKATİNE…


*** MÜFREDAT ve DERS SÜRELERİ
SHGM İHA talimatnamesinde eğitimler en az 2 eğitmen tarafından,  günlük 8-9 saati geçmemek koşulu ile İHA0 için 12 saat ve 2 gün, İHA1 için 36 saat ve toplam 4-5 gün olarak yapması zorunlu hale getirilmiştir.  İHA Pilot adaylarına yönelik eğitimler, müfredatta belirtilmiş olup; ilgili konuların eğitimleri ve süreleri tamamlanmadan sertifikasyona tabi tutulması hukuksuzluk ve eşitsizlik getirmektedir. Amaç sadece belge almak değil, İHA ların yapılarını öğrenerek kaza - kırımsız ve hukuka uygun uçuş sağlanmasıdır.

*** UZAKTAN EĞİTİM  YOKTUR…
20.08.2019 tarihinde “UZAKTAN EĞİTİM” konulu duyuru ile: 

“ Yetkili İHA Eğitim Kuruluşları tarafından verilen ticari pilot eğitimleri kapsamında bahse konu eğitimin "uzaktan eğitim" yolu ile verilmesi uygun değerlendirilmemektedir.  

Pilot lisans işlemlerinde herhangi bir mağduriyete sebebiyet verilmemesi açısından uzaktan eğitim ile ilgili çalışmalar tamamlanıp yürürlüğe konulana kadar eğitimlerin SHT-İHA talimatında belirtilen ders saatlerine uygun olarak "örgün eğitim" yolu ile verilmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Konu ile ilgili resmi yazı, yetkili İHA eğitim kuruluşlarına gönderilmiştir. Önemle duyurulur. ”

*** ÜCRETSİZ  EĞİTİM  YOKTUR…
Ücretsiz eğitim adı altında bir günlük eğitimler kabul edilemez. SHGM müfredatı bellidir. Eğitmen maliyeti, eğitim yeri ve eğitimde kullanılan sabit giderlerin maliyetleri bellidir. Ücretsiz eğitim sonrası sertifika bedeli adı altında alınan ücretler, eğitim gün, süre ve bilgiler ile kıyaslandığında daha yüksek tutmaktadır. 

Ücretsiz eğitim sözlerine lütfen kanmayın. Amacınız doğru, kaliteli eğitim olmalıdır.

*** KAYIT ve GERİ BİLDİRİM ZORUNLULUĞU
16.10.2019 tarihinde eğitim kurumlarına ve İHA ticari pilot adaylarına  aşağıdaki duyuru yapılmıştır. “ SHGM tarafından yetkilendirilmiş ticari İHA pilotluğu eğitimlerine ilişkin eğitim salonu adresi, eğitim tarihi, eğitimci, eğitimi veren kuruluş, eğitime katılanlar ve eğitim kategorisi (İHA0, İHA1 vb) bilgilerini içeren tablonun vereceğiniz eğitimlerden 2 gün önce SHGM İHA Koordinatörlüğüne e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.”

Mağduriyet yaşamamanız için eğitim başlama tarihinden 3 gün önce kayıdınızı tamamlama zorunluluğu bulunmaktadır. 

*** LİSANSLI EĞİTİM KURUMLARI
Lisanslı eğitim kurumu haricinde veya lisanslı eğitim kurumunun bizzat katıldığı ve eğitimi verdiği durumlar haricinde hiçbir kurumun eğitim verme yetkisi bulunmamaktadır. İlgili eğitim kurumları listesine https://iha.shgm.gov.tr/public/yetkili-ucus-okullari

linkinden ulaşabilirsiniz. 
  
Saygılarımızla …

Rudder Havacılık


2270   18 Ocak 2020

Yukarı Git
Arama: Ara